سرقت ادبی

دارالترجمه رسمی سورن

۲۰ آذر ۱۳۹۸

 • تعریف سرقت ادبی و انواع آن

  Image result for ‫سرقت ادبی‬‎

  یکی از عناصر اصلی موفیقت آکادمیک مقاله های پژوهشی هستند که معمولا بر اساس آثار گذشته تهیه می شوند. در این رابطه امری که باعث می شود تا نشر مقاله به درستی صورت نگیرد و یا اینکه موضوع سرقت ادبی مطرح شود و اعتبار نویسنده زیر سوال برود مسئله ارجاع دهی نادرست است. تعریف کلی سرقت ادبی به این شرح است که : هر گونه  استفاده از تفکرات دیگران به عنوان افکار خود سرقت ادبی می باشد.سرقت ادبی امری بسیار ناپسند در جوامع دانشگاهی محسوب می شود و نویسنده ای که مورد این اتهام قرار بگیرد ممکن است برای همیشه در لیست سیاه قرار بگیرد.در این مقاله در خصوص سرقت ادبی و انواع آن می پردازیم یکی از نکات مهمی که باید در خصوص ترجمه متون در نظر داشته باشید این است که اگر کار ترجمه متون خود را به دست کسی سپرده اید باید تمامی جملات را چک کنید و از کپی نبودن آن مطمئن شوید. با دالرترجمه سورن همراه باشید تا با مقوله سرقت ادبی و انواع آن بیشتر آشنا شوید.

  Image result for ‫سرقت ادبی‬‎Related Links :TOEFL and IELTS difference

   

  سرقت ادبی مستقیم

  در سرقت ادبی مستقیم نویسنده تمامی مطالب،آثار و یا ایده های دیگران را به نام خود ثبت می کند. و مطالب را دقیقا عین به عین یا با تغییرات جزیی استفاده می کنند.

  سرقت ادبی موزاییکی

  در سرقت ادبی موزاییکی نویسنده جملات را بدون تغییر دادن ساختار آن و تنها با استفاده از کلمات مترادف مطلب خود را آماده می کند و یا از چند منبع مختلف مطالب را جمع آوری کرده و بدون استفاده از گیومه در کنار یکدیگر قرار می دهد. سرقت ادبی موزایکی سرقت ادبی وصله ای نیز نامیده می شود.

  سرقت ادبی ایده‌ها

  در سرقت ادبی ایده ها نویسنده ایده های فرد دیگری را به عنوان فرضیه، نظریه، تفسیر یا روش تازه ای مطرح و می کند و اسمی از منبع آن ذکر نمی کند. حتیاگر ساختار جملات تغییر کرده باشد باز هم سرقت ایده محسوب می شود.

  سرقت ادبی از منابع غیرعلمی

  اگر بخشی از ترجمه مقاله شما مربوط به منبع دیگری باشد که حتی در زمینه ادبیات پژوهشی فعالیت نمی کند باز هم شما باید به آن منبع ارجاع دهید مانند: کتاب ها، سایت ها، وبلاگ های سخنرانی ها و یا صحبت های یک فرد

  سرقت از خود یا نشر مکرر

  سرقت از خود که فرقی نمی کند در حجم کم مثل یک پاراگراف یا حجم زیاد مثل یک مقله کامل باشد در واقع استفاده از مطالبی که قبلا منتشر کرده اید محسوب می شود. شاید برایتان سوال باشد که چگونه ممکن است فردی ا خود سرقت کند این امربه دو دلیل اهمیت دارد. اول اینکه: اگر مقاله ای رابرای سازمان یا شرکت خاصی منتشر کرده باشید با انتشار دوباره آن قانون کپی رایت را نقض می کند و دیگر اینکه هر نشریه ای که میخواهد از شما مطلبی را بپذیرد اولین سوالی که می پرسد اسن است که آیا این مطلب را در جایی دیگری نیز منتشر کرده اید؟ بنابراین از لحاظ اخلاقی درستی نیست.

  Image result for ‫سرقت ادبی‬‎

  سرقت ادبی تصادفی

  سرقت ادبی تصادفی در واقع زمانی رخ می دهد که نویسنده آشنایی کافی با اصول ارجاع ندارد. و از مطلبی را که قبلا منتشر شده در ترجمه یا مقاله خود استفاده کند بودن اینکه منبع ان را ذکر کند. ذکر منبع اهمیت زیادی در نگارش مقاله دارد و به هر حال استفاده از ایده های یا مطالب دیگران سرقت ادبی محسوب می شود و ناآشنایی نویسنده از اصول ارجاع یا عمدی نبودن آن باعث صلب مسئولیت از او نمی شود.

  در این مقاله تلاش کردیم تا شما را سرقت ادبی و انواع آن آشنا کنیم امیدواریم که مطالب گفته شده مورد استفاده شما قرار گرفته باشد. همچنین برای آگاهی بیشتر در زمینه زبان انگلیسی و ترجمه می توانید مطالب دیگری که در سایت دالرترجمه سورن قرار دارد را مطالعه کنید.

  6157

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *