چگونگی استفاده از مترجم گوگل

دارالترجمه رسمی سورن

۲۰ آذر ۱۳۹۸

 • دنیایی از اطلاعات در اینترنت وجود دارد، اما احتمالا بسیاری از این اطلاعات به زبان هایی هستند که شما آنها را متوجه نمی شوید. اینجاست که مترجم گوگل به کار شما می آید. شما می توانید قسمتی از یک متن را ترجمه کرده یا یک وب سایت را به صورت کامل ترجمه کنید. شما همچنین می توانید از این طریق از سد ویدیو هایی که یوتیوب یا در سایر سایت ها مسدود شده اند گذر کنید. در این مقاله و در وب سایت دارالترجمه رسمی سورن ما به شما نحوه استفاده از این مترجم قدرتمند را آموزش خواهیم داد.

  روش اول: ترجمه قسمتی از یک متن
  مترجم گوگل
  مرحله یک: وب سایت ترجمه گوگل را باز کنید. شما می توانید از طریق آدرس translate.google.com به این صفحه دسترسی داشته باشید.

  مترجم گوگل به هیچ عنوان مترجم قوی نیست. در بسیاری از مواقع ساختار یک جمله به درستی ترجمه نمی شود، و متن شما به یک زبان دیگر یا به یک شکل عجیب و غریب ترجمه خواهد شد. مترجم گوگل باید به عنوان یک راهنما برای اصول ترجمه کلمه به کلمه استفاده شود، نه به عنوان یک مترجم دقیق.

  مترجم گوگل
  مرحله دو: متنی که می خواهید ترجمه شود را کپی کنید. شما می توانید یک متن را از هر منبعی که دلتان می خواهد کپی کنید، از جمله اسناد و دیر سایت ها. شما همچنین می توانید متن را به صورت دستی تایپ نمایید.
  مترجم گوگل
  مرحله سه: متنی که کپی و یا تایپ کرده اید را در کادر سمت چپ صفحه مترجم گوگل وارد کنید.
  مترجم گوگل
  مرحله چهار: بر روی دکمه “Handwriting” کلیک کنید تا بتوانید اقدام به رسم حروف نمایید. این دکمه بسیار شبیه به یک مداد در انتهای کادر درج متون است. این مورد برای رسم لغات خارج از زبان لاتین مفید است.
  مترجم گوگل
  مرحله پنج: در صورتی که به صورت خودکار زبان شما تشخیص داده نشد، زبانی را که می خواهید آن را ترجمه کنید انتخاب کنید. شما می توانید با کلیک کردن بر روی دکمه “▼” تمامی زبان های موجود را انتخاب کنید.
  مرحله شش: بر روی دکمه “Ä” برای نمایش متن به کاراکترهای لاتین کلیک کنید. این بخش کاربرد مهمی برای زبان های غیر لاتین نظیر ژاپنی و یا عربی دارد.
  مترجم گوگل
  مرحله هفت: بر روی دکمه بلندگو کلیک کنید تا متنی را که جایگذاری کرده اید بشنوید. این قابلیت برای فهمیدن تلفظ کلمات کاربرد زیادی دارد.
  مترجم گوگل
  مرحله هشت: برای ترجمه درست کلمات از کادر درست آن استفاده کنید. به صورت پیشفرض، گوگل زبان ها را به ترتیب دلخواه شما ترجمه خواهد کرد، شما نیز می توانید زبان های مختلف را با استفاده از دکمه هایی که در بالای کادر وجود دارند ترجمه کنید. اگر عمل ترجمه کردن به صورت خودکار اتفاق نیوفتاد، از دکمه “ترجمه” استفاده کنید.
  مترجم گوگل
  مرحله نه: ترجمه انجام شده را در بخش راهنمای لغات ذخیره کنید. بخش راهنمای لغات موجود در وب سایت مترجم گوگل مکانی است که شما متون ترجمه شده قبلی را در آن ذخیره کردید. برای دسترسی به این بخش می توانید بر روی آیکن آن کلیک کنید.
  مترجم گوگل
  مرحله ده: بر روی دکمه بلندگو کلیک کنید تا متن ترجمه شده را به همان زبان بشنوید.
  مترجم گوگل
  مرحله یازده: در صورت مشاهده اشتباه در ترجمه آن را تصحیح کنید. بر روی دکمه “Wrong” کلیک کنید، متن ترجمه شده را تصحیح کنید و بر روی دکمه “مشارکت” کلیک کنید، ممکن است که ترجمه صحیح شما در وب سایت ترجمه گوگل درج شود. بر روی دکمه “Wrong” کلیک کنید، متن ترجمه شده را تصحیح کنید و بر روی دکمه “مشارکت” کلیک کنید، ممکن است که ترجمه صحیح شما در وب سایت ترجمه گوگل درج شود.

  روش دوم: ترجمه یک وب سایت

  مترجم گوگل
  مرحله یک: وب سایت ترجمه گوگل را باز کنید. شما می توانید از طریق آدرس translate.google.com به این صفحه دسترسی داشته باشید.
  مترجم گوگل
  مرحله دو: آدرس URL کامل سایتی که می خواهید ترجمه کنید را کپی کنید. URL آدرس سایت محسوب می شود و می توانید آن را از بخش آدرس بار پیدا کنید. توجه داشته باشید که آدرس وب سایت را به صورت کامل کپی کنید.مترجم گوگلمرحله سه: آدرس URL را در کادر سمت چپ سایت ترجمه گوگل وارد کنید.
  مترجم گوگل
  مرحله چهار: زبان وب سایتی که می خواهید ترجمه کنید را از بخش بالایی انتخاب کنید. وب سایت ترجمه گوگل در بسیاری از مواقع به صورت درست زبان وب سایتی که وارد کرده اید را تشخیص نمی دهد، بنابرین باید به صورت دستی این کار را انجام دهید. شما می توانید با کلیک بر روی دکمه “▼” کلیه زبان های موجود برای ترجمه را مشاهده کنید.
  مترجم گوگل
  مرحله پنج: زبانی که می خواهید وب سایت مورد نظرتان به آن ترجمه شود را انتخاب کنید. به صورت پیشفرض، گوگل زبان ها را به ترتیب دلخواه شما ترجمه خواهد کرد، شما نیز می توانید زبان های مختلف را با استفاده از دکمه هایی که در بالای کادر وجود دارند ترجمه کنید.
  مترجم گوگل
  مرحله شش: بر روی لینکی که در کادر سمت راست وجود دارد کلیک کنید تا صفحه ترجمه باز شود. مترجم گوگل شاید به صورت خودکار اقدام به ترجمه نکند، همچنین ممکن است که مترجم گوگل نتواند همه چیز را در وب سایت مورد نظر شما ترجمه کند، از جمله متون موجود در تصاویر.
  مترجم گوگل
  مرحله هفت: با استفاده از دکمه ای که در بالای صفحه قرار دارد اقدام به جابجایی بین زبان ها نمایید. شما می توانید هر زبانی را به زبان هایی که مترجم گوگل از آنها پشتیبانی می کند ترجمه کنید.
  مترجم گوگل
  مرحله هشت: برای مشاهده سایت در زبان اصلی بر روی دکمه “Original” کلیک کنید. با استفاده از این دکمه می توایند به سرعت بین زبان اصلی و ترجمه شده وب سایت مورد نظرتان جابجا شوید.

  روش سوم: استفاده از اپلیکیشن موبایل

  مترجم گوگل
  مرحله یک: برنامه مترجم گوگل را دانلود نمایید. شما می توانید با مراجعه به فروشگاه برنامه ها در گوشی خود این کار را انجام دهید.
  مترجم گوگل
  مرحله دو: روش وارد کردن متن جهت ترجمه را انتخاب کنید. راه های مختلفی برای ترجمه یک متن وجود دارد.
  تایپ کردن – کادر ورودی متن را لمس کرده و متن خود را تایپ کنید، خواهید دید که به سرعت ترجمه آن در مقابل شما ظاهر می شود.
  دوربین – دکمه دوربین را لمس کنید تا بتوانید از یک متن برای ترجمه عکس برداری کنید. مترجم گوگل تصویر را اسکن کرده و متون داخل آن را ترجمه می کند، پس مطمئن شوید که دوربین را ثابت نگاه داشته اید.
  مکالمه – دکمه میکروفون را لمس کرده و اقدام به صحبت کنید تا متن شما ترجمه شود.
  دست نویسی – دکمه خط خطی را لمس کنید و با انگشت خود اقدام به رسم یک کلمه کنید. این بخش برای زبان های غیر لاتین مفید می باشد.
  مترجم گوگل
  مرحله سه: ترجمه کردن. پس از اینکه متن مورد نظر را وارد کردید باید به صورت خودکار ترجمه شود و نتیجه را مشاهده کنید. دکمه “→” را لمس کنید تا متن ترجمه شده در وسط صفحه رابط کاربری قرار بگیرد. خواهید دید که کلمات لاتین به درستی ترجمه شده و برای شما نمایان خواهند شد. با لمس آیکن ستاره می توانید کلمه ترجمه شده را به راهنمای لغات اضافه کنید.

  روش چهارم: گذر از مسدودیت ویدیو هایی یوتیوب

  مترجم گوگل
  مرحله یک: وب سایت ترجمه گوگل را باز کنید. شما می توانید از طریق آدرس translate.google.com به این صفحه دسترسی داشته باشید. مترجم گوگل می تواند ویدیو های یوتیوب را درون خود پخش نماید و بدین صورت به شما این اجازه را می دهد که به ویدیو های مسدود شده دسترسی پیدا کنید. احتمالا این روش برای سایت های دیگر نیز جواب خواهد داد اما از نظر ایمنی امنیت این روش پایین خواهد بود.
  مترجم گوگل
  مرحله دو: در کادر سمت چپ آدرس صفحه ویدیو یوتیوب مورد نظر خود را وارد کنید.
  مترجم گوگل
  مرحله سه: هر زبانی غیر از بخش “Detect language” را در لیست زبان ها انتخاب کنید. در صورتی که بخش “Detect language” را انتخاب کنید این روش عمل نخواهد کرد.
  مترجم گوگل
  مرحله چهار: در کادر سمت راست زبان درست و مورد نظر خود را انتخاب کنید. زبانی که انتخاب می کنید بر روی ویدیو تاثیری نخواهد گذاشت، اما اگر مانند مرحله قبل اشتباه کنید با خطا مواجه خواهید شد.
  مترجم گوگل
  مرحله پنج: در کادر سمت راست بر روی لینک اجرا ویدیو کلیک کنید. ممکن است که بخش نظرات به زبان اشتباهی ترجمه شود اما ویدیو به درستی پخش خواهد شد.
  با ما همراه باشید :
  ۶ مورد از بهترین مترجم های افلاین برای سیستم عامل ویندوز
  نرم افزار رایگان Camera Translator
  نحوه ترجمه صفحات وب با گوگل کروم (google chrome)
  آموزش فعال کردن مترجم گوگل در وب سایت ها

  4203

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *